ForumPortaliKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Procesorët e kompanisë VIA në OLPC

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Getooa-R
Admin
Getooa-R

Numri i postimeve : 99
Join date : 11/04/2009

Procesorët e kompanisë VIA në OLPC Empty
MesazhTitulli: Procesorët e kompanisë VIA në OLPC   Procesorët e kompanisë VIA në OLPC Icon_minitimeMon Apr 20, 2009 6:55 pm

Procesorët e kompanisë VIA në OLPC F.0420155238631_m

OLPC (One Laptop per Child) ka njoftuar se në versionin e ri të laptopëve XO do të largohet nga procesori Geode i kompanisë AMD. Si zëvendësim, do të përdoret ai C7-M i kompanisë VIA i cili punon në frekuencat prej 400 MHz deri në 1 GHz, varësisht nga ngarkesa.

Përveç procesorit të ri, XO do të pajiset me chipset të ri me përshpejtim 3D, mundësi të dekodimit të video materialeve high definition (HD) dhe me sistemin surround të zërimit. Kapaciteti i memories punuese do të rritet në 1 GB, derisa hapësira e diskut në 4 GB apo, si opsion, në 8 GB. Po ashtu është paralajmëruar edhe përmirësimi i ndriçimit të paraqitjes në ekran.

Përdorimi i komponentëve të ri do të mundësoi çmimin më të ulët për përdoruesit. Prototipat e parë pritet të paraqiten gjatë muajit gusht.

_________________
Procesorët e kompanisë VIA në OLPC Ubda4374
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://ks-forum.albanianforum.net
 
Procesorët e kompanisë VIA në OLPC
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Ks-forum Centre :: Portal-
Kërce tek: