ForumPortaliKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ushtrimet mbrojnë nga diabeti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arianit

Arianit

Numri i postimeve : 76
Join date : 16/04/2009

Ushtrimet mbrojnë nga diabeti Empty
MesazhTitulli: Ushtrimet mbrojnë nga diabeti   Ushtrimet mbrojnë nga diabeti Icon_minitimeWed Apr 22, 2009 8:22 pm

Ushtrimet mbrojnë nga diabeti F.0420155410852_mDiabetikët me moshë mesatare dhe të shtyrë në moshë, të cilët rregullisht ushtrojnë janë shumë më pak të rrezikuar nga vdekja prej sëmundjes së sheqerit dhe komplikimeve të saj, ka treguar një hulumtim i realizuar në SHBA.
Për nevojat e studimit, janë përcjellë 3.148 meshkuj me diabet tip 2, në periudhë kohore nga viti 1986 deri në vitin 2007, me ç’rast është treguar se rreziku i vdekjes nga diabeti dhe komplikimet e tij lëviz nga 36 deri në 47%.

Mirëpo te grupi i participantëve të cilët ishin marrë me ushtrime trupore, kjo përqindje ishte dukshëm me e vogël, me ç’rast vetëm 9 deri 15% ishin të rrezikuar për të vdekur nga sëmundja e diabetit nëse ushtrimet ishin të rregullta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushtrimet mbrojnë nga diabeti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tema te ndryshme :: Lifestyle & Shëndetësi-
Kërce tek: