ForumPortaliKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Adhuruesit e ëmbëlsirave kanë probleme me shijen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arianit

Arianit

Numri i postimeve : 76
Join date : 16/04/2009

Adhuruesit e ëmbëlsirave kanë probleme me shijen Empty
MesazhTitulli: Adhuruesit e ëmbëlsirave kanë probleme me shijen   Adhuruesit e ëmbëlsirave kanë probleme me shijen Icon_minitimeWed Apr 22, 2009 8:18 pm

Adhuruesit e ëmbëlsirave kanë probleme me shijen F.0420111315329_mNdoshta tingëllon çuditshëm, por disa studime të reja thonë se adhuruesit e ëmbëlsirave mund të kenë probleme me ndjenjën e të shijuarit.
Studiuesit amerikanë mendojnë: Nëse pëlqejmë shumë ëmbësirat, për këtë mund të jetë fajtor mungesa e shijes.

Në kuadër të hulumtimit të minjve të trashë dhe të hollë laboratorik, shkencëtarët iu kanë dhënë atyre saharozë. Ata kanë vërejtur se disa neurone të cilat kanë kontrolluar shijen, mund të kishin qenë më pak aktive në trurin e minjve të trashë se sa atyre të hollë.

Kjo i ka bërë shkencëtarët të vijnë në përfundim se kjo është edhe arsyeja se pse një pjese të madhe të personave të trashë iu duhet një sasi shumë më e madhe e ëmbëlsisë (në këtë rast saharozës) për të plotësuar nevojat e tyre dhe për t’u ndjerë të ngopur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Adhuruesit e ëmbëlsirave kanë probleme me shijen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tema te ndryshme :: Lifestyle & Shëndetësi-
Kërce tek: