ForumPortaliKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Vitamina D kunder dhimbjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arianit

Arianit

Numri i postimeve : 76
Join date : 16/04/2009

Vitamina D kunder dhimbjes Empty
MesazhTitulli: Vitamina D kunder dhimbjes   Vitamina D kunder dhimbjes Icon_minitimeWed Apr 22, 2009 8:16 pm

Vitamina D kunder dhimbjes F.0419112718437_mNëse rregullisht keni dhimbje në muskuj dhe ndjeheni të lodhur pa ndonjë arsye përkatëse, ndoshta keni mungesë të vitaminës D.
Analiza e të dhënave nga 22 studime të pacientëve të cilët vuanin nga forma të ndryshme të lodhjes kronike dhe dhimbjeve, ka treguar lidhshmërinë e këtyre vuajtjeve dhe nivelit të ulët të vitaminës D.

48 % e të analizuarve që vuanin nga dhimbjet e shpinës dhe 93 % e atyre të cilët kishin dhimbje kronike në muskuj, kishin pasur nivel jo-optimal të vitaminës D në gjak, ndërsa me dhënien e preparateve të kësaj vitamine, dhimbja ishte tërhequr.

Përveç shëtitjes në diell (së paku dy herë në javë nga 10-15 minuta), vitaminën D do ta merrni edhe nëse konsumoni peshq, vaj peshku, mëlçi, vezë, qumësht dhe produkte të qumështit etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vitamina D kunder dhimbjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tema te ndryshme :: Lifestyle & Shëndetësi-
Kërce tek: