ForumPortaliKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Getooa-R
Admin
Getooa-R

Numri i postimeve : 99
Join date : 11/04/2009

Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes Empty
MesazhTitulli: Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes   Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes Icon_minitimeMon Apr 13, 2009 9:51 pm

Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes F.0413175803804_m
Për të ruajtur buzëqeshjen tuaj të bukur, kufizoni çipsit dhe produktet e ngjashme (smokit, keksat dhe ushqimet tjera të thara) dhe hani një ushqim të shëndetshëm, mirë të balancuar të ndërtuara nga katër grupet kryesore të produkteve ushqimore. Por pastrimi i rregullt është faktori kryesor.

Kujdesuni që ushqimi juaj ditor të përmbajë:

- bukë, grurë ose drithëra të tjera;
- pemë;
- perime;
- mish, peshq, mish shpendësh ose proteina të ndryshme;
- qumësht, jogurt dhe djathë.

Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes Qipsi
Një dietë mirë e balancuar përfshin ushqime të ndryshme të cilat i japin organizmit të gjitha përbërësit që i nevojiten.


Pastrimi i rregullt më i rëndësishmi

Por, përveç ushqimit të pasur, për të ruajtur dhëmbët tuaj duhet t’i pastroni ato së paku dy herë në ditë dhe atë me pastë të pasur me fluor.

Zgjidhni pasta kualitative të dhëmbëve. Pastroni dhëmbët mes tyre mirë edhe me penj për dhëmbë ose me ndonjë pajisje tjetër që depërton mes dhëmbëve, së paku një herë në ditë, për të parandaluar krijimin e shtresave gurore në dhëmbë.

Dhe mos harroni të bëni vizita të rregullta tek dentisti për të kontrolluar dhe pastruar dhëmbët, me qëllim që të keni një buzëqeshje e cila do të zgjasë përgjithmonë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://ks-forum.albanianforum.net
 
Ruani buzëqeshjen me ushqime të shëndetshmes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tema te ndryshme :: Lifestyle & Shëndetësi-
Kërce tek: